Kanarki - wygląd, hodowla, rasy

blog_2

Kanarki to pierwsze ptaki śpiewające, które zostały udomowione przez ludzi, nic więc dziwnego, że do dziś poświęca się im wiele uwagi. Co zatem warto o nich wiedzieć?

Kanarek

Domu kanarków należy szukać na Maderze, choć ptaki te zamieszkiwały pierwotnie także Azory oraz Wyspy Kanaryjskie. Do Europy trafiły relatywnie niedawno, bo w piętnastym wieku, szybko jednak zadomowiły się na naszym kontynencie.

Więcej, nie tylko o kanarkach lecz także chodowli innych ozdobnych ptaków dowiesz sie na portalu: www.exotic-birds.pl

Jak wygląda kanarek

Jeśli kanarki występują dziko, ich samce zwykle odznaczają się piórami w kolorze oliwkowo-zielonym, podczas gdy samiczki są szarawe. W niewoli kanarki zachwycają jednak kolorowym upierzeniem, co jest zresztą jednym z celów, jakie przyświecają ich hodowcom. Dziś najczęściej dzieli się je na kanarki barwne, kształtne oraz kanarki śpiewające, a kryteriami podziału są właśnie wygląd, upierzenie oraz śpiew.

zachowanie kanarka

Kanarek domowy – zachowanie i tryb życia

Kanarki to ptaki niewielkich rozmiarów zwracające na siebie uwagę również dlatego, że są spokojne i łagodne. Ich wymagania nie są wygórowane, a i samo ich utrzymanie nie jest kosztowne. Ich właściciele powinni jednak zatroszczyć się o to, aby ptaki mogły korzystać z klatki odpowiedniej wielkości. Warto pamiętać i o tym, że trafiający do nich pokarm powinien odznaczać się wysoką jakości. Kanarki nie potrzebują towarzystwa przedstawicieli swojego gatunku. Co więcej, samce często walczą ze sobą. Jeśli więc decydujemy się na jednego kanarka, nie musimy się obawiać o to, że ucierpi na tym stan jego zdrowia. Co wcale nie mniej istotne, mamy do czynienia z ptakami, które łatwo i dość szybko się oswajają. Podoba im się towarzystwo człowieka, choć nie znoszą najlepiej rozłąki z opiekunem zwłaszcza, jeśli trwa ona dłuższy czas.

Co jedzą kanarki?

Żywienie kanarków powinno bazować na podawanym im gotowym pokarmie. Można jednak uzupełniać je podając im zieleninę i soczyste owoce.

Kanarek – rozmnażanie

U kanarków dość trudno rozróżnić płeć i często nawet oznaczenia sklepowe nie są prawdziwie. Najczęściej udaje się to wyłącznie doświadczonym hodowcom, laik zaś musi pamiętać jedynie o tym, że samiec śpiewa, a samiczka nie. Na szczęście samo rozmnażanie kanarków nie jest zbyt skomplikowane, choć należy zatroszczyć się o specjalny koszyk dla samicy oraz o gałązki, które wykorzysta do budowy gniazda.