Instalacja elektryczna oświetlenia zewnętrznego

blog_2

Jeśli przygotowuje się instalacje oświetlenia zewnętrznego to trzeba pamiętać o ostrzejszych warunkach bezpieczeństwa niż przy instalacjach w budynku.

Porażenie prądem będzie dużo bardziej niebezpieczne, gdy jesteśmy na ziemi niż w budynku. Poza tym takie instalacje są dużo bardziej narażone na zniszczenie przez wilgoć czy wodę deszczową i mróz dlatego po prostu musza być odporniejsze. W ogrodzie używa się też urządzeń takich jak kosiarki czy piły i przewody muszą zostać zabezpieczone. Zawsze warto swój pomysł na oświetlenie konsultować z elektrykiem, który będzie dbał, by taka instalacja była dobrze zaprojektowana i bezpieczna. Gdy źródeł światła jest dużo to projekt należy zlecić inżynierowi. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to najlepiej będzie zastosować urządzenia elektryczne, które mają niskie napięcie do 24V. jednak tylko niektóre lampy będą tak przygotowane. Jeśli przygotowuje się taką instalację to trzeba myśleć o transformatorze bezpieczeństwa, w którym uzwojenie pierwotne oraz wtórne będzie rozdzielone i tak uzyskamy pewność, że nie pojawi się za transformatorem napięcie wysokie. Wykonując taką instalację nie trzeba już myśleć o innych zabezpieczeniach. Zasilać można z niej źródła światła nawet w takich miejscach jak basen czy oczko wodne. Należy tylko zastosować odpowiednie oprawy.

Jakie kable do ogrodu? Instalacja, która ma wysokie napięcie musi być dobrze zabezpieczona nadprądowym wyłącznikiem. Niekiedy stosuje się takie, które mają wyłącznik o czułości 15mA. Działanie powinno się regularnie sprawdzać przy pomocy przycisku test. Prąd, który ma wysokie napięcie będzie potrzebny do niektórych lamp a także do sprzętów, które w ogrodzie będą używane. Jeśli chodzi o układanie kabli to trzeba pomyśleć o specjalnej izolacji, która sprawi, że będą bezpieczniejsze. Oczywiście zazwyczaj wystarcza zwykły przekrój kabli. Zawsze jednak do wybrania grubości powinno się zatrudniać elektryka. Tam gdzie kable mogą być bardziej narażone na zniszczenie trzeba będzie je dodatkowo osłonić specjalnymi rurkami. Szczególnie tam, gdzie będą korzenie albo będzie się dokonywało jakichś prac. Na uszkodzenia narażone są zawsze bardzo mocno wszelkie połączenia kabli, dlatego powinny się znaleźć powyżej poziomu terenu. Jeśli znajdą się w gruncie to niestety może się okazać, że bardzo szybko zostaną zniszczone i nie będzie z nich żadnego pożytku a całą instalację będzie trzeba poprawiać.