Jak zaoszczędzić na oświetleniu?

blog_2

Jeśli przygotowuje się oświetlenie zewnętrzne to trzeba się zatroszczyć zarówno o estetykę jak i praktyczne walory takiego oświetlenia.

Znaczenie ma oczywiście także aspekt ekonomiczny. Powinniśmy więc sięgać po takie formy, które będą gwarantowały u nas odpowiednia oszczędność. Gdy chodzi o źródła światła to najlepszym rozwiązaniem wydają się być tanie zwykłe żarówki. Ale niestety tanie nie znaczy dobre, ponieważ będą wykorzystywać dużo energii. Z drugiej strony mamy LED-y, które są oszczędne ale niestety drogie. To jakie będziemy stosować źródła światła ma znaczenia, szczególnie, gdy chce się racjonalnie gospodarować energią. Warto więc wybrać lampy, które mają czujnik ruchu, wtedy światło będzie się palić, gdy jest rzeczywiście potrzebne. Poza tym można stosować także czujniki zmierzchowe, które uruchamiają lampy, gdy zapadnie już zmrok. Ekologicznym rozwiązaniem są lampy solarne, które korzystają z energii słonecznej, którą gromadzą w ciągu dnia. Z nich można jednak uzyskać wyłącznie słabe delikatne światło, które raczej może się jedynie stać uzupełnieniem całego oświetlenia. W ofercie mamy jednak wiele lamp solarnych, które mają ciekawe kształty i z tego powodu mogą spełniać rolę ozdobną.

Lampy do ogrodu

Lampy ogrodowe W sprzedaży mamy już wiele ciekawych lamp ogrodowych i na pewno wybierze się z nich coś interesującego. Są przygotowywane w taki sposób, że charakteryzują się odpornością na mechaniczne uszkodzenia. Oprócz tradycyjnych lamp stojących czy wiszących można się zdecydować także na: - lampy solarne, które już były wspomniane. W ciągu dnia będą one zbierać energię z promieni słonecznych a potem po zapadnięciu zmroku automatycznie będą się włączać i po tym czasie będą dawały światło. Mogą działać na takim ładowaniu nawet kilka godzin. Plus takiego rozwiązania to na pewno energooszczędność - reflektor nagruntowy - będzie kierował strumień światła na wybrane obiekty - oświetlenie oczek wodnych - takie lampy umieszcza się na brzegu czy dnie zbiornika i na pewno dają nam świetny efekt. - lampy do podjazdów - osadzone są specjalnie w nawierzchni podjazdów. To płaski oprawy, które są wodoszczelne i dodatkowo wzmocnione. - specjalne lampy owadobójcze. Gdy chodzi o wybór lamp istotne może być także to z jakich materiałów są wykonane. Można się zdecydować na lampy żeliwne, aluminiowe czy specjalnie przygotowane lampy plastikowe. Te ostatnie są odporne na korozje, ale niestety mało wytrzymałe. Dlatego w ogrodzie lepiej będą się sprawdzać te aluminiowe, albo żeliwne, które są masywne i nie ulegną szybkiemu zniszczeniu.