Oświetlenie zewnętrzne - ogród, taras, balkon

blog_2

Nim zdecydujemy się na wybór konkretnego oświetlenia zewnętrznego powinniśmy się zastanowić nad tym jaki efekt jest dla nas istotny i co chcemy osiągnąć.

Trzeba wiedzieć czy zależy nam na dekoracji i estetyce czy raczej na wykończeniu praktycznym. Warto pamiętać, by wszystkie elementy były dobrze zgrane. Musimy wiedzieć, czy chcemy mieć elektryczne oświetlenie, a może nowoczesne solarne lampy albo żywy ogień. Oświetlenie elektryczne wydaje się jednak najpraktyczniejsze i najbardziej uniwersalne. Jednak tutaj mamy ograniczenie, ponieważ konieczne jest jego podłączenie do sieci elektrycznej. Najtańsze jest solarne oświetlenie, ale jest to raczej dodatek, ponieważ światło będzie bardzo delikatne i nie jakieś szczególnie wyraziste. Żywy ogień natomiast musi być również bardzo dobrze kontrolowany ponieważ może się tak stać, że będzie dla nas niebezpieczny, gdy się dobrze go nie zabezpieczy.

Gdzie jakie światło

Odpowiednie rozmieszczenie lampPrzy tarasie czy balkonie najlepiej sprawdza się oświetlenie elektryczne. Raczej nie ma tam większego problemu z dostępnością prądu a można zastosować oprawy wiszące, reflektorki czy kinkiety. Ogród będzie mocno zyskiwał, jeśli dodatkowo wprowadzimy takie rozwiązania w ramach których oświetlone będą poszczególne jego części. Świetnie sprawdzają się reflektorki, które umieszcza się w ziemi. Są one w ciągu dnia niewidoczne, a wieczorem zaczynają dawać przyjemne światło. Poza tym nie przeszkadzają w żadnych pracach. Przygotowując oświetlenie trzeba pamiętać, że nie można wykonywać zbyt intensywnego światła ponieważ będzie to sprawiać niekorzystne wrażenie. Stworzony zostanie nadmierny kontrast pomiędzy ciemnymi i jasnymi miejscami i tak pojawi się dysproporcja. Wszystko musi być zracjonalizowane i dobrze wykonane. Drzewa czy krzewy wyglądają bardzo dobrze, gdy są podświetlone od dołu. W zbiornikach wodnych fajnie wszystko będzie wyglądać, jeśli umieści się specjalne wodoodporne oprawy, które umieści się bezpośrednio w wodzie. Powstaje tak niezwykle estetyczne załamanie światła. Jeśli myśli się o fajnej estetyce to na pewno dobrze się będą sprawdzać także takie lampy, które mają ciekawe kształty i kolory, ponieważ uzyska się z nich naprawdę fajne formy estetyczne. Warto także myśleć o tym, by dopasować oświetlenie do wszystkich elementów w odpowiedni sposób, tak by stworzona została jedna dobra całość.